Materská obezita urýchľuje starnutie potomstva

Je známe, že obezita zhoršuje metabolizmus a predisponuje nás k cukrovke a srdcovým chorobám. Nový výskum ukazuje, že sa účinky materskej obezity dokonca prenášajú cez celé generácie na potomkov, čo urýchľuje rýchlosť starnutia metabolických problémov, ktoré sa vyskytujú v bežnom živote.

Vedci študovali potomstvo obéznych matiek potkanov. Pozorovali potomkov po celý život – od puberty, cez skorý dospelý život, neskorý dospelý život až po predčasné starnutie – aby určili mieru starnutia. Potomkovia obéznych matiek mali viac telesného tuku a vykazovali skoré prediabetické príznaky, ako napríklad skoré zvýšenie inzulínovej rezistencie, či zvýšenie náchylnosti na diabetes.

Potomkovia obéznych matiek vykazovali  narušenú funkciu mitochondrií, čo sú elektrárne buniek ktoré generujú energiu aby bunky mohli správne fungovať. Tieto zmeny zvyšujú pravdepodobnosť, že sa v organizme vyvinie srdcové ochorenie.

Je zaujímavé, že niektoré z nechcených dôsledkov vyplývajúcich z materskej obezity boli odlišné u potomstva mužského a ženského pohlavia. Dôvod nie je jasný, predpokladá sa však, že má hormonálny charakter.

Povzbudivé ale je, že cvičenie zlepšuje mnohé zlé výsledky potomstva, ktoré sú výsledkom materskej obezity.

Rovnaká skupina vedcov zistila, že ak obézna tehotná matka navyše požíva vysokotučnú  stravu s vysokým obsahom cukru počas tehotenstva, spôsobuje u plodu tak zvanú „ mastnú pečeň“, čo môže deti predisponovať k obezite, metabolickým a kardiovaskulárnym poruchám neskôr v živote.

Ďalšia štúdia zase zistila, že dieťa mierne  podvyživenej matky bude s väčšou pravdepodobnosťou trpieť predčasným starnutím srdca.

Preto drahé mamičky určite nepodceňujte to v akej ste kondícii a už vôbec silu stravovania sa počas tehotenstva. Určite to je náročne keď sa menia hormóny a chute si robia doslova čo sa im zachce. Ale ak si je človek vedomí určitých možných následkov dá sa to dať ľahšie prekonať. Koniec koncov robíme to pre naše potomstvo tak  mu doprajme čo najlepší možný štart 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *