Epigenetika: Prenos obezity cez gény

Vaše gény vám nepovedia váš príbeh – ale to čo je medzi nimi áno.?
Vaša genetická výbava je trocha ako keď dostanete auto ktoré ste si nemohli dopredu vybrať. Vaše gény možno rozhodli aký typ auta ste dostali, jeho kvalitu alebo dokonca špecifické vlastnosti. ?
Všetky autá majú volant, štyri pneumatiky, motor, brzdy a veľa ďalších vecí. Zatiaľ čo ľudia majú dve oči, nos, dve ruky, nohy a podobne. ?‍♀️Ale po tom ako dostanete auto, či odbočí doľava alebo doprava…kam ho vezmete, čo do neho dáte, ako sa k nemu správate, ako sa o neho staráte vo veľkom ovplyvní ako dlho vydrží a aký podá výkon.?

Podobne naše zdravie odpovedá vo veľkom naším činom ktoré pôsobia ako spúšťače na zapnutie alebo vypnutie niektorých génov, čo je omnoho viac ako nejaký nevyhnutný skript ktorý sme dostali do génov od narodenia.?

Epigenetika je štúdiou toho, ako naše správanie ovplyvňuje naše gény. Väčšina obezity ktorú dnes vidíme nepochádza z nejakého genetického prednastavenia ako sa kedysi myslelo, ale skôr zo škodlivých environmentálnych faktorov?, ktoré nútia aby sa aj dobré gény správali zle a zapínali sa alebo vypínali v nesprávnom čase.?

Podľa doktorky Catherine Shanahan, naše gény robia svoje každodenné rozhodnutia na základe chemických informácii, ktoré dostávajú z potravín ktoré jeme… z informácii zakódovaných? v našom jedle a prenesených z originálneho zdroja tej potraviny … mikroprostredia zeme alebo mora..
Jedlo je v podstate menej ako palivo, skôr je to viac ako jazyk prenášajúci informácie.

Mnohé z našich génov, rovnako ako naše autá, môžu ísť doľava alebo doprava. Naše každodenné rozhodnutia točia volantom smerom „ku“ alebo „od“ zdravia.?

Náš životný štýl, učí naše gény ako sa majú správať. Nemáte len jednoducho ťažké kosti.? Taktiež rodinná anamnéza obezity znamená jednoducho to, že niektoré gény ktoré podporujú obezitu, sa mohli naučiť byť aktívnejšie kvôli voľbám, ktoré urobili tí vo vašej rodine pred vami. Tieto gény však môžete znova naučiť, aby boli menej aktívne tým, že budete mať väčšiu kontrolu nad svojimi rozhodnutiami.
Zároveň tieto naučené gény ďalej predáte ďalším generáciám, čiže nejde len o vás, ale aj o tých PO vás.?‍?‍?

Toto by malo byť také posolstvo pre každého kto bojuje s obezitou, že vaše činy v skutočnosti vytvárajú reakcie vo vašom tele.?‍?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *